top of page

Wymiana polsko-niemiecka



21 uczniów z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych w dniach 24-30 maja 2026 r. wzięło udział w wymianie polsko-niemieckiej w ramach współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą w Papenburgu. Podróż była dość długa i wycieczkowicze dotarli na miejsce, wieczorem około godziny 20.00. Przywitanie, kolacja, rozgoszczenie się w pokojach w schronisku i zasłużony odpoczynek. Od następnego dnia rozpoczęła się integracja i wspólne zajęcia.

         

Pobyt u naszych zachodnich sąsiadów obfitował w wiele atrakcji: gry i zabawy językowo-integracyjne, udział w projekcie „Perspektywy młodych ludzi w małej miejscowości”, wycieczka autokarowa do obozu pracy przymusowej do Esterwegen oraz do Oldenburga – „Computer Museum”. Wielu wrażeń dostarczyła wycieczka rowerowa do skansenu i stoczni w Papenburgu (w miejscowej stoczni budowane są jedne z największych statków na świecie). Zainteresowaniem uczniów cieszyła się wizyta w szkole partnerskiej i spotkanie z dyrektorem (Berufsbildende Schulen Papenburg - Technik & Wirtschaft), Można było porównać funkcjonowanie i wyposażenie szkoły niemieckiej i polskiej

            

Podczas całego pobytu nie brakowało kulinarnych przyjemności. Uczniom utkwił w pamięci lunch w tawernie przy skansenie, serwującej tradycyjne na tym terenie gryczane naleśniki z żurawiną oraz pożegnalny grill.  Uczniowie pytani o wyjazd zgodnie odpowiadali, że atmosfera była świetna, nie było ani chwili na nudę. Bardzo dużo zobaczyli, doświadczyli i udoskonalili umiejętności językowe. Jakość i siła nawiązanych znajomości i przyjaźni jest bezcenna:

 

„Wycieczka bardzo mi się podobała. Poznałam wspaniałe osoby, które zamierzam odwiedzić podczas wakacji”.

 

Karolina: „Moje wrażenia po wymianie są bardzo pozytywne. Był to bardzo produktywny czas. Rozwinęłam swoje zdolności językowe i przełamałam barierę mówienia w języku obcym, a to dla mnie bardzo ważne. Z całego serca polegam udział w tego typu projektach”.

 

Maja: „Wizyta w Papenburgu to naprawdę super doświadczenie. Miasto jest urokliwe i przypomina mi miasta Holandii”.

 

Eliza: „Wymiana polsko-niemiecka była świetna. Mogliśmy poznać nowe zwyczaje i kulturę. Zachęcam wszystkich do takiej formy integracji”.

 

Roksana: „Dla mnie bardzo ważne było to, że mogliśmy odświeżyć znajomości z ubiegłego roku i jeszcze bliżej się poznać, a przy okazji ćwiczyć język angielski i niemiecki. Gdybym tylko miała możliwość to bardzo chętnie jeszcze raz wzięłabym udział w wymianie”.

 

Agata: „Podczas wymiany mogłam ćwiczyć umiejętność rozmawiania po angielsku i niemiecku w praktyce. Bezcenne doświadczenie. Bardzo miło wspominam spędzanie czasu z niemieckimi kolegami oraz zwiedzanie miasta podczas rowerowej przejażdżki”.

 

Zarówno niemieccy jak i polscy uczniowie nie mogą się doczekać kolejnego spotkania – tym razem w Lidzbarku Warmińskim. Wyjazd był bardzo udany. Dopisała pogoda, humory i cały plan wyjazdu został zrealizowany. Wszystko potwierdzają piękne i zabawne zdjęcia – pamiątka wymiany.

 

Organizatorzy wymiany ze strony niemieckiej: Jurgen Kathmann, opiekunowie: Swantje Klar, Jens-Hardy Schmidt

Organizatorzy ze strony polskiej: Anna Dubińska-Jankowska, opiekunowie: Anna Kosacz, Adriana Chmielewska.



 
 
bottom of page